Yangın Algılama Sistemleri Ürün Portföyümüz

  • Konvansiyonel Sistemler
  • Adresli Analog Sistemler
  • İntelligent Sistemler
featured photo


featured photo

Konvansiyonel Sistemler

Yangın Algılama Sistemlerinin en temel şekli olan Konvansiyonel Sistemler zone mantığı ile çalışmaktadır. Her zona kullanılan panel tipine göre 20 kadar konvansiyonel uc birim bağlanır, sistem siren ve butonlarla takviye edilmektedir. Bu sistemlerde yangın bildirimi zone bazında olup panelde hangi zone dan alarm oluştuğu görülmektedir, dolayısıyla operatör o zone içerisindeki dedektörlerin bağlı olduğu mahalleri teker teker dolaşarak kontrol etmek zorundadır

Bu sistemler küçük ofisler, tamirhaneler vb yerler için ideal olup dedektör ve panelleri diğer sistemlere göre daha ekonomiktir.Adresli Analog Sistemler

Bu sistemlerde konvansiyonel sistemlerden farklı olarak her bir dedektör ayrı ayrı adreslenebilmekte, panelde o adres numarasına karşılık dedektörün mahallinin olduğu nokta yazılabilmektedir, dolayısıyla operatör panelde görmüş olduğu lokasyonu direkt olarak kontrol edebilmektedir, konvansiyonel sistemlerden farklı olarak bu sistemlerde asansör kontrolü, bina gaz ve elektrik kontrolü gibi bir kaç temel fonksiyon da çalıştırılabilmektedir, bu sistemlerde sirenler ve diğer kontrol edilen birimler için gecikme süresi de tanımlanabilmektedir.

Bu tip sistemler, konvansiyonel sistemlere göre daha büyük otel, iş hanı fabrika gibi orta büyüklükteki binalarda yukarıda bahsedilen temel otomasyon sistemlerinin haricinde otomasyona ihtiyaç duyulmayan mahallerde kullanılabilmektedir. Bu sistemlerde panelin özelliğine bağlı olarak tek panelde 500 dedektöre kadar kontrol edilebilmektedir.

featured photo
featured photo


İntelligent Sistemler

Şu an sektörde kullanılan gelişmiş Yangın Algılama Sistemidir, bu sistemde esas olan faktör Yangın Algılama Sistemleri ile diğer sistemlerin interaktif olarak çalışması, gelişmiş otomasyon sistemleri oluşturulması, bina acil anons sisteminde daha önce hazırlanan yangın kaçış senaryolarına göre doğru katta doğru anonsun yapılması, sağlanabildiği gibi çok fazla kuru kontak desteği sayesinde tüm senaryolara uygun bir şekilde panelde görev ve senaryolar programlanabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen diğer sistemlerden farklı olarak bu sistemler aynı zamanda dedektörlerin kirliliklerini otomatik olarak ölçmekte, kirlilik seviyesinin eşik değeri aşması durumunda teknik servis http://www.introgrup.com alarmı üretmekte, dolayısıyla sistemin sürekli olarak ve sağlıklı çalışmasını denetlemektedir.

Bu sistemler öncelikli olarak akıllı bina çözümlerinde, büyük plazalarda, güvenliğin yüksek ve hassas olduğu lokasyonlarda, otellerde vb yerlerde kullanılabilmektedir.

Ayrıca bu sistemlerin bir bilgisayar yazılımı ile izlenmesi ve yönetilmesi mümkündür. Birden fazla lokasyondaki binalarda bulunan paneller network edilerek tek lokasyondan kontrol edilebilir ve izlenebilir.

featured photo